Jak napisać CV?

CV - Curriculum Vitae – ma wiele różnych definicji, ale naszym zdaniem najbardziej adekwatna jest ta najprostsza – to Twoja wizytówka. Jest to dokument, dzięki któremu potencjalny pracodawca dowiaduje się, że istniejesz na świecie. Dlatego jego zawartość i forma są takie istotne – wszak pierwsze wrażenie jest kluczowe. W większości przypadków właściwa będzie prosta i schludna forma, a także merytoryczna treść. W CV skupiamy się wyłącznie na faktach, nie pisz, że planujesz odbyć jakiś kurs lub szkolenie, dla rekrutera to nie ma znaczenia. Istotne są fakty. Staraj się też, opisywać swoje kwalifikacje tak zwięźle jak to tylko możliwe – head hunterzy na etapie wstępnej analizy nie poświęcają więcej jak kilka minut na jedno CV. Niemniej, oprócz suchych informacji warto wpleść nutkę oryginalności, coś, co potencjalnemu pracodawcy pozwoli nas zapamiętać. Jeżeli masz jakieś ciekawe zainteresowania napisz o tym. Pracowałeś przy projekcie dla NASA, współorganizowałeś koncert wielkiej gwiazdy? To mogą być informacje, dzięki którym zostaniesz zapamiętany.
Poniżej znajdziesz zestaw wskazówek, które powinny być pomocne przy tworzeniu prawidłowego CV:
 1. Pierwsza rzecz to dane personalne. Poprawnie wpisz swoje: imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, numer telefonu, adres e-mail. Nie każ rekruterowi, szukać danych kontaktowych do Ciebie.
 2. Wpisując adres mailowy, pamiętaj, aby nie były to adresy typu: ania_buziaczek@super_poczta.pl bądź słonko1990@xxx.pl. Taki adres może Cię skreślić w oczach pracodawcy. Najlepiej, jeśli adres będzie miał formę: imię_nazwisko@adres_poczty.pl,
 3. Podając adres nie sugeruj się adresem zameldowania. Jeśli, na co dzień mieszkasz w Warszawie, a jesteś zameldowany/-a w Rzeszowie, to podaj swój warszawski adres. Chodzi o to, by specjalista HR był świadomy, że jesteś dostępny na miejscu i przeprowadzka z innego miasta nie jest konieczna.
 4. Kolejnym elementem CV jest zdjęcie. Jest to element dość kłopotliwy i kontrowersyjny, który w wielu krajach (np. Wielka Brytania) jest niepożądany z uwagi na tzw. poprawność polityczną. Jednak w Polsce wielu pracodawców go wymaga, dlatego warto zwrócić uwagę, jak powinien wyglądać. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką, dlatego zdjęcie powinno być starannie do niego dobrane. Wykluczone są wszystkie „sweet focie” z imprez, w nieodpowiednim stroju czy z nieodpowiednim tłem. Najbardziej neutralne i przez to odpowiednie będzie zdjęcie z dowodu osobistego.
 5. Bezpośrednio pod danymi osobowymi powinny znaleźć się informacje najbardziej istotne dla danego pracodawcy. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie zawodowe i jest ono tożsame z profilem stanowiska, na które kandydujesz to ono powinno pojawić się na początku – w odwrotnej kolejności chronologicznej.
 6. Staraj się przy każdym punkcie napisać kilka słów charakterystyki. Może to być zakres wykonywanych obowiązków w przypadku doświadczenia zawodowego, czy też opis pracy dyplomowej w przypadku informacji o edukacji
 7. W przypadku, gdy posiadasz bardzo bogate doświadczenie zawodowe - odbyłeś wiele praktyk, staży - wpisuj jedynie takie informacje, które rzeczywiście mają związek z pracą, o którą się ubiegasz.
 8. W przypadku ukończenia jakiegoś kursu, który wydaje się być istotny z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, warto wspomnieć o tego typu doświadczeniu. Nie ukrywajmy czegoś, co może nam pomóc. Tutaj zbyt duża skromność nie popłaca.
 9. Jeśli jesteś wolontariuszem w jakiejś organizacji bądź aktywnie uczestniczysz w "życiu" Twojej uczelni, możesz wpisać w CV odpowiednią informację o Twojej działalności.
 10. Znajomość języków obcych - niezwykle ważna część CV. Tutaj musisz wpisać wszystkie języki, oczywiście oprócz ojczystego, którymi się posługujesz. Co więcej, warto wpisać, w jakim stopniu je znasz.
 11. Jeśli masz jakieś certyfikaty językowe, np. FCE lub CAE, koniecznie zasygnalizuj to w CV. Dla pracodawcy jest to najlepszy dowód na to, na jakim poziomie jest Twój angielski, niemiecki itp. Pod żadnym pozorem nie kłam, gdyż pracodawca może szybko zweryfikować czy naprawdę znasz dany język na poziomie, o którym wspomniałeś w CV.
 12. Jeśli potrafisz obsługiwać np. pakiet MS Office, napisz o tym w CV. Możesz tu wymienić, które programy konkretnie potrafisz obsługiwać i w jakim stopniu.
 13. Posiadasz prawo jazdy? Napisz o tym w CV. Oczywiście nie zapomnij dodać, jaką kategorię tego uprawnienia posiadasz.
 14. Zaniedbywanym, ale wbrew pozorom istotnym elementem CV są zainteresowania. To jest punkt, który być może sprowokować ciekawą rozmowę podczas spotkania kwalifikacyjnego. Niemniej staraj się unikać ogólników takich jak, kino, podróże czy motoryzacja. Jeżeli jesteś zapalonym podróżnikiem to z pewnością jesteś w stanie napisać coś konkretniejszego, jak chociażby „podróże po krajach orientu”, w przypadku motoryzacji może to być „wyścigi F1”.
 15. Pamiętaj! Zanim wyślesz CV, sprawdź kilka razy czy nie ma w nim błędów - językowych bądź ortograficznych. Dla pewności, możesz dać dokument do sprawdzenia komuś bliskiemu, kto wyróżnia się dobrą znajomością języka polskiego.
 16. Wysyłając CV do kilku pracodawców należy pamiętać, że wysłanie identycznego dokumentu do wszystkich firm jest błędem. CV, które wysyłamy do danego przedsiębiorstwa, powinno być w maksymalnym stopniu dostosowane do charakteru stanowiska, o jakie się ubiegamy.
 17. Ostatnim elementem, ale niezwykle ważnym, jest KLAUZULA O ZGODZIE NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH. Według polskiego prawa, rekruterzy nie mogą przetwarzać Twoich danych osobowych, a więc nie mogą odpowiedzieć na Twoją aplikację, nawet, gdy jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.
 18. Jeszcze jedna istotna uwaga - najlepiej jest wysyłać CV w formacie PDF. Oczywiście, dokument powinien być zapisany przy użyciu jednej czcionki (styl, kolor, rozmiar).