Jak napisać CV?

List motywacyjny to tak naprawdę uzupełnienie życiorysu. Mimo, że nie jest on wymagany przez wszystkich pracodawców to jednak warto dowiedzieć się jak taki dokument przygotować. Szczególnie, że jego napisanie sprawia kandydatom więcej problemów niż napisanie CV. Być może wielu ludziom tak ciężko jest stworzyć dobry list motywacyjny, ze względu na przesadną skromność. List motywacyjny jest bowiem dokumentem, w którym musimy wyrazić: dlaczego ubiegamy się o dane stanowisko, jakie są nasze kompetencje, sukcesy, osiągnięcia, a także jakie są nasze cele. Dokument ten ma być potwierdzeniem, że jesteśmy właściwą osobą na dane stanowisko, po prostu. Warto wiedzieć, że nawet gdy pracodawca nie wymaga od nas listu, czasem lepiej jest go załączyć do życiorysu. Jeśli czujemy, że nasze CV nie jest dla nas "najlepszą reklamą", stwórzmy świetny list motywacyjny, gdyż może się on okazać naszą przepustką do danej firmy. Jeśli tego typu dokument jest wymagany, a my stwierdzimy, że jest to przesada i go nie wyślemy, może się okazać, że osoby związane z procesem rekrutacji uznają, że nie byliśmy wystarczająco zmotywowani do pracy w danej firmie i nam tym zakończy się nasz udział w procesie rekrutacji. Co jest ważne podczas pisania listu motywacyjnego?
 1. Aby skonstruować dobry list, musisz wpierw wnikliwie zapoznać się z ofertą pracy. Pobieżne przeczytanie oferty, może doprowadzić do tego, że Twój list będzie zawierał błędy, a CV zbędne elementy. Lepiej tego uniknąć.
 2. postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji na temat przedsiębiorstwa, w którym chcesz pracować,
 3. przemyśl, które z dotychczasowych doświadczeń mogą okazać się przydane przy pisaniu tego typu dokumentów; zastanów się, na co pracodawca może zwrócić uwagę; jeśli znasz kogokolwiek, kto pracuje w danej firmie, spróbuj dowiedzieć się jaka jest misja i wizja tego przedsiębiorstwa, na jakie szczegóły zwraca się uwagę;
 4. staraj się "dopasować" swoje zainteresowania, do swojego stanowiska; innymi słowy, wymieniając cechy jakimi się charakteryzujesz, rzeczy, które Cię interesują, pomyśl o tym, by współgrało to z misją i wizją firmy,
 5. postaraj się spojrzeć na siebie oczami pracodawcy; co chciałbyś aby Twoi pracownicy wiedzieli, potrafili, czym powinni się charakteryzować, jacy na pewno nie powinni być itd.
Forma listu
List motywacyjny nie powinien być zbyt długi. Ma być on dość krótki i treściwy, żadnego wodolejstwa. List powinien zmieścić się na stronie formatu A4.
 1. Prawy górny róg - wpisujemy tu: miejscowość i datę. Poniżej wpisujemy adresata listu. Najlepiej wpisać imię, nazwisko oraz funkcję osoby, która kieruje procesem rekrutacji. Wpisanie imienia i nazwiska jest oznaką, że mamy jakąś wiedzę dotyczącą firmy i nie traktujemy ludzi bezosobowo, patrząc jedynie przez pryzmat sprawowanych przez nich funkcji.
 2. Lewy górny róg - wpisujemy tu nasze dane: imię, nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu oraz adres mailowy;
 3. Rozpoczynamy list zwrotem grzecznościowym: Szanowny Panie/ Szanowna Pani. W przypadku, gdy nie posiadamy informacji dotyczących osoby rekrutującej, możemy wpisać: Szanowni Państwo.
 4. Początek listu powinien zawierać informację - na jakie ogłoszenie odpowiadamy, jakiej oferty pracy dotyczy nasza kandydatura. Jest to ważne, gdyż duże przedsiębiorstwa przeprowadzają bardzo często nabory na kilka stanowisk jednocześnie.
 5. Główna część listu - tutaj wypisujemy:
  • dlaczego aplikujemy na dane stanowisko,
  • jakie jest nasze doświadczenie i w czym może nam pomóc podczas pracy na danym stanowisku,
  • skąd bierze się motywacja do podjęcia pracy w tej firmie, na danym stanowisku,
  • cechy charakteru, które mogą okazać się niezwykle przydatne w danym zawodzie.
 6. Kończąc, musisz napisać o chęci spotkania z przyszłym pracodawcą oraz o swojej dyspozycyjności. Wyraź nadzieję, że Twoje umiejętności i doświadczenie zainteresowały potencjalnego pracodawcę.
UNIKAJ
 • Powielania tekstu z CV - to co napisałeś w CV nie może być użyte kolejny raz w liście. Pamiętaj, że list motywacyjny jest rozszerzeniem CV a nie jego kopią.
 • Wysyłania jednego listu motywacyjnego do wielu firm; pamiętaj, że list musi być w pełni dostosowany do stanowiska o jakie się ubiegasz.
 • Wypisywania informacji z Twojego prywatnego życia. Nie pisz, że motywacją do podjęcia danej pracy jest chęć zdobycia funduszy na spłatę kredytu.